MATCH RESULTS WEEK ENDING 26/3/2017(MIDLANDS )

MATCH RESULTS WEEK ENDING 26/3/2017(MIDLANDS )

Angling match results brought to you by David Marshall from around the country for clubs…rivers….still waters… canals, commercial, If you would like your results included here, please contact David Marshall by Email at: matchresults@matchanglersmatches.com .
Monday

Hallcroft Fishery Veterans Bridge Pool
1 D Sewell, James Maude AC, 47-0-0
2 D Whiting, Buttonhole AC, 42-14-0
3 S Gray, Worksop, 38-14-0

Preston Innovations Boldings Pools Beech Pool
1 M Egerton, Oakengates Angling Centre, 94-13-0
2 P Shaw, Boldings, 79-1-0
3 C Holmes, Mid-Severn Angling, 65-10-0

Tunnel Barn Farm (Top Pool
1 Steve Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 128-1-0 peg 24 pellet shallow 9m and 12m F1s
2 Phil Moore, Maver Gold Dynamite Baits, 127-6-0 peg 31 pellet and maggot top kit and edge F1s
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 100-2-0
4 EW Sweetman, Rockland AC, 91-0-0
5 R Kings, Mosella, 86-11-0
6 J Khan, Tunnel Barn Farm, 69-9-0

Boldings Pools, Bridgnorth, Shrops. Beech Pool.
M. Eggerton (OAC) 94-13-0;
P. Shaw (Preston Innovations Boldings) 79-1-0;
C. Holmes (Middle Severn Angling) 65-10-0.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Tuesday
Climax Wold View Fishery Veterans Ultimate Lake
1 M Ellison, Wold View, 49-8-0
2 D Over, Wold View, 30-8-0
3 C Withers, Wold View, 23-0-0

Preston Innovations Woodland View Ghost Pool
1 T Whitcher, Peg One, 71-1-0
2 T Taylor, Woodlands, 70-4-0
3 A Smith, Worcester, 47-7-0

Sherwood Forest Fishery Sherwood Lake
1 Michael Elliott, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 43-14-0 peg 14 maggot 6m skimmers ide carp
2 Ken Ryder, Sherwood Forest Fishery, 37-7-0 peg 16
3 J Urruty, Alfreton Angling Centre, 34-6-0
4 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 33-2-0
5 J Holmes, Woodhouse Angling Centre, 22-9-0
6 F Bispham, Peg One Angling Centre, 22-1-0

Starlets Northfield Veterans AS Moorlands Farm, Meadow & Bank Pools
1 John Ellis, Birmingham, 76-11-0 Bank peg 8 maggot and pellet 11m carp 7 lb
2 Eddie Foster, King’s Norton, 58-14-0 Bank peg 14
3 J Burton, Northfield, 46-14-0

Packington Somers Vets Geary’s Level, Little Geary’s & Grats Pools
1 Terry Gibbons, Packington Vets, 81-8-0 peg 19 Little Geary’s pellet 11m F1s
2 John McGann, Packington Vets, 78-10-0 peg 28 Little Geary’s pellet 14m F1s
3 B Calcott, Packington Vets, 63-6-0
4 D Duggan, Dams & Lock, 58-14-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s Extension & New Pools
1 Nick Bryan, NB Floats, 79-12-0 Extension peg 4 corn pellet and meat top kit and edge carp F1s
2 Dave Chapman, Swan Baits, 76-3-0 Extension peg 28 Method feeder and pellet and paste edge carp F1s
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 69-7-0
4 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 63-10-0
5 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 62-3-0
6 W Sweetman, Rockland AC, 59-1-0

Westwood Lakes Swallow Lake
1 C Stokes, Westwood Lakes, 66-14-0
2 J Taylor, Sensas Mark One, 50-12-0
3 M Cook, Westwood Lakes, 48-12-0

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Wednesday

Boldings, Sycamore, Chestnut & Larch Pools.
1 S. Owen (Monkhall) 126-13-0;
2 P. Evans (Preston Innovations Boldings) 86-11-0;
3 S. Christian (Sedgley) 66-7-0.

Climax Wold View Fishery Silver Lake
1 G Garrod, Wold View, 63-0-0
2 S Westerman, Wold View, 43-4-0
3 F Church, Wold View, 38-12-0

Wolverhampton AA Opens, Staffordshire & Worcestershire Canal,
1 M. Capewell (Browning Lifestyle) 8-1-0;
2 P. Turner (Wolverhampton AA VDE) 7-3-0;
3 S. Broome (Dynamite Maver Midlands) 6-3-9.

Cross Drove Fishery
1 R Finch, Deben, 55-8-0
2 S Clark, Matrix Image, 55-0-0
3 D Hall, Tackle & Bates, 48-3-0

Manor Farm Leisure
1 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 76-14-0
2 M Rawlinson, Fishing Republic, 71-0-0
3 I McCulloch, Brown’s Angling, 55-13-0
Makin’s Fishery, Lake 2
1 T Sanderson, Leicester, 87-12-0
2 J Adamson, Nisa Feeders, 48-0-0
3 A David, Derby, 34-0-0

Boldings Pools Sycamore & Chestnut Pools
1 S Owen, Monkhall, 126-13-0
2 P Evans, Boldings, 86-11-0
3 S Christian, Sedgeley, 66-7-0

Sherwood Forest Fishery Holmedale Lake
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 50-13-0 peg 37 pellet 13m carp 7lb
2 Craig Brazier, Gateford Angling Supplies, 45-13-0 peg 24
3 S Storey, Gateford Angling Supplies, 42-7-0
4 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 29-3-0
5 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 26-13-0
6 D Stayley, Woodhouse Angling Centre, 17-8-0
Packington Somers, Molands
1 P Murray, Packington, 97-0-0
2 S Whittaker, Packington, 93-1-0
3 J Mills, Ridgemere AC, 87-9-0

Tunnel Barn Farm Club Pool
1 S Rowe, Preston Innovations, 71-14-0
2 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 69-10-0
3 C Bate, Royal Signal Army, 59-7-0

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Thursday
Boldings Thurs., Chestnut & Sycamore Pools.
1 J. Hughes (MAP) 108-5-0;
2 P. Evans (Preston Innovations Boldings) 98-10-0;
3 E. Bancroft (Rod & Gun) 85-13-0.

Manor Farm Leisure, Harvington, Evesham, Worcs. Wed., Island Pool.
1 D. Howard (Leigh Tackle & Bait) 76-14-0;
2 M. Rawlinson (Fishing Republic) 71-0-0;
3 J. McCulloch (Brown’s Angling) 55-14-0.

Hallcroft Fishery Veterans Moat Pool
1 Dave Whiting, March, 58-13-0 peg 8 Method feeder pellet and corn carp skimmers
2 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 51-0-0 peg 2 bomb pellet and pellet edge carp
3 A Sellars, R& R Sports, 49-7-0
4 R Walker, Rotherham, 40-13-0
5 R Butterfield, Worksop, 37-4-0
Makin’s Fishery, Severn Pool
1 Albie Beehl, Leicester, 53-14-0 peg 22 pellet and corn 11m carp
2 Dave Kent, Long Eaton Victoria AS, 51-14-0 peg 6 meat 5m carp
3 A Garnett, Army, 46-2-0
4 D Ross, Tackle Shack, 45-14-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 40-0-0
6 G Clark, Derby, 32-4-0

Packington Somers Vets Molands Mere Pool
1 Bob Calcott, Packington Vets, 51-8-0 peg 39 bomb pellet carp F1s
2 Brian Overton, Packington Vets, 46-0-0 peg 28 bomb pellet carp
3 A Dolby, Packington Vets, 35-11-0
4 M Cotton, Packington Vets, 28-12-0
Boldings Pools Chestnut & Sycamore Pools
1 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 108-5-0 Chestnut peg 17 pellet 12m maggot 5m carp 6lb
2 Paul Evans, Boldings, 98-10-0 Sycamore peg 36 caster 6m carp 5lb skimmers
3 E Bancroft, Rod & Gun, 85-13-0
4 P Rhodes, Boldings, 76-2-0

Tunnel Barn Farm Vets High & Jenny’s Pools
1 Tony Newbold, Tunnel Barn Farm Vets, 62-11-0 High peg 34 pellet edge F1s
2 John Stockton, Tunnel Barn Farm Vets, 61-5-0 Jenny’s peg 3 pellet and corn 6m and edge F1s carp
3 D Townsend, Tunnel Barn Farm Vets, 61-3-0
4 J Madden, Tunnel Barn Farm Vets, 57-12-0
5 A Hudson, Tunnel Barn Farm Vets, 56-12-0
6 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 56-9-0

Westwood Lakes Over 50’s Falcon Lake
1 John Taylor, Sensas Mark One, 89-12-0 peg 20 pellet edge carp F1s
2 Jeff Duggan, Westwood Lakes, 87-4-0 peg 16 pellet 4m and edge F1s
3 P Larkin, Westwood Lakes, 75-14-0
4 B Thompson, Westwood Lakes, 68-10-0

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Friday
Daiwa Hallcroft Fishery (Fri)
Moat Pool (12 pegs)
1 D Whiting, March, 139-0-0
2 J Wilde, Colmic/Marukyu, 127-6-0
3 G Holland, Barnsley, 113-8-0

Tunnel Barn Farm High Pool
1 M Rawlinson, Fishing Republic, 165-0-0
2 J Lebosquet, Garbolino/Bait-Tech, 127-4-0
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 97-0-0

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Saturday
Sportsman AC Open, Walsall Canal
1 D. Webb (Sportsman AC) 7-11-0;
2 J. Charles (Old Hill) 6-11-8;
3 D. Anderson (ZLT Angling Products) 5-0-0.

Boldings Sat, Chestnut & Willows Pools.
1 C. Wynn (Tri-Cast Weston) 89-12-0;
2 J. Atwell (Kingswinford) 77-7-0;
3 D. Pritchard (Preston Innovations Boldings) 77-4-0.

Bag ‘Em Baits Larford Lakes
1 B Clark, Vespe, 50-7-0
2 B Cochrane, Redditch, 48-6-0
3 B Jones, Colmic, 45-4-0

Barford Lakes
1 A Major, Wensum Valley Angling, 65-5-0
2 P Gardner, Barford Tackle, 38-6-0
3 M Wiles, Dynamite Baits, 36-10-0

Staffs. Individual Winter League, Final Round (6), Shropshire Union Canal, Norbury Junction, Staffs. Sat.
1 T. Blyde (Four Ashes AC) 14-0-0;
2 S. Johansen (Team Eclipse) 9-4-11;
3 N. Turner (Wolverhampton AA VDE) 8-13-8;
4 P. Turner (Wolverhampton AA VDE) 8-5-4.
Final league:
P. Turner (Wolverhampton AA VDE) 14;
F. ‘the Bread’ Cheetham (Team Eclipse) 16;
D. Richards (Four Ashes AC) 19;
K. Hulland (Team Eclipse) 21;
M. Wood (Four Ashes AC) 22 (on weight);
S. Preece (Browning Lifestyle) 22.

Climax Wold View Fishery
1 Simon Fields, Drennan Barnsley Blacks, 95-0-0 peg 37 pellet 10m carp 8lb
2 Richard Kerridge, Wold View, 72-8-0 peg 10
3 G Porter, Wold View, 65-4-0

Shropshire Union Canal
1 R. Guest (Dynamite Maver Midlands) 13-13-9;
2 B. Leatherbarrow (Browning Lifestyle) 10-5-5;
3 M. Owen (Sensas Black Country) 9-12-6;
4 S. Dudley (Sensas Black Country) 8-2-12.

Cross Drove Fishery
1 Neil Parkinson, Dynamite Baits, 60-11-0 peg 23 pellet and corn 16m carp F1s skimmers
2 Nigel Swallow, Cross Drove, 49-0-0 peg 41
3 A Kleen, Bag ‘Em Baits, 47-6-0
4 K Brooks, Thetford, 46-0-0
5 V Cross, Van Den Eynde, 45-3-0
6 S Clark, Matrix Image, 37-7-0

Blackfords Progressive Open, Kingswood Lake,
1 N. Bailey (SOT AS) 26-13-0;
2 D. Ridgeway (Shifnal) 11-9-0;
3 L. Harris (Wolverhampton AA VDE) 10-10-0;
4 J. Burns (Blackfords) 9-11-0.

Hallcroft Fishery
1 Dave Downes, Killamarsh, 108-3-0 peg 22 waggler pellet and pellet edge carp 10lb
2 Andy Sellars, R&R Sports, 85-6-0 peg 31 waggler and bomb pellet carp 10lb
3 J Wilde, Colmic/ Marukyu, 62-7-0
4 K Crummey, Retford, 57-11-0
5 B Conroy, Hallcroft, 48-14-0
Manor Farm Leisure
1 Chris Rust, Manor Farm Leisure, 112-12-0 peg 29 Middle pellet 14.5m carp F1s
2 Steve Partington, Marukyu, 108-2-0 peg 23 Middle
3 J Hudson, Manor Farm Leisure, 105-14-0
4 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 87-4-0
5 A Fisher, Phil’s Tackle, 78-12-0
6 S Poynton, Old Ghost, 76-0-0

Fish O’Mania Qualifier
1 Paul Blinkhorn, Culcheth, 182-9-0 peg 21 Jenny’s caster shallow 11m F1s
2 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 151-8-0 peg 13 Top pellet shallow and deck 11m and 6m F1s skimmers
3 M Dawes, Drennan NW, 137-1-0

Meadowlands Fishery, Warren & Lambsdown Lakes
1 Simon Willsmore, Riven/D&A Tackle/Spotted Fin, 36-0-0 Lambsdown peg 36 pellet 14m skimmers
2 Glen Maxwell, Meadowlands, 35-14-0
3 S Walters, Drennan Oxford, 34-12-0
4 D Cox, Garbolino, 33-4-0
5 S Sanders, Preston Innovations, 31-4-0
Final league:
1 Darren Cox, 6pts
2 Steve Hemingray, 8
3 N Bull, 9
4 L Farmer, 10

Little John Lakes Robin Hood & Maid Marion Lakes
1 B Dales, Little John, 119-2-0
2 P Tatley, Little John, 113-6-0
3 G Bennett, MAP Mansfield, 110-10-0

Packington Somers Geary’s Level Pool
1 L Richards, Packington, 74-9-0
2 P Alder, Solihull Angling Centre, 55-7-0
3 D Hartshorn, Swan Baits, 52-8-0

Furnace Mill Fishery, Bewdley, Worcs. Sun., Mucky Meadow Pool.
J. Newton (Furnace Mill) 102-5-0;
B. Ashfield (Furnace Mill) 67-0-0;
D. Sheldon (Foster’s) 47-12-0.

Preston Innovations Boldings Pools Chestnut & Willow Pools
1 Clive Wynn, Tri-Cast Weston, 89-12-0 Chestnut peg 30 maggot and bread 12m and edge carp 7lb bream
2 Jason Atwell, Kingswinford, 77-7-0 Willow peg 16 pellet and maggot 6m and edge carp 6lb barbel
3 D Pritchard, Boldings, 77-4-0
4 M Egerton, Oakengates Angling Centre, 69-5-0

Preston Innovations Woodland View Ghost Pool
1 Phil Edmonds, Woodlands, 52-4-0 peg 2 maggot and pellet edge carp 6lb
2 Tim Guise, Starlets Vets, 46-12-0 peg 6
3 H Taylor, Woodlands, 41-0-0
4 D Hicken, Peg One, 30-0-0

Tunnel Barn Farm Bottom Pool
1 I Taylor, York Tackle, 49-5-0
2 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 44-8-0
3 J Khan, Tunnel Barn Farm, 34-7-0

 

HILLVIEW

Sat 25th march 2017

D scott…………….111-8………….h37
T king………………107-0………….h39..sec
I barker……………..94-8…………..h35
L hughes…………..86-0…………..m19..sec
Steve b……………..82-0…………..c42..sec
Kevin………………..81-8…………..c50
Huggy……………….79-0…………..c47
P ellis……………….79-0…………..h24..sec

Willow Lakes Match Lakes
1 T Booker, Sutton-in-Ashfield, 99-8-0
2 M Wyatt, Notts, 77-0-0
3 D Booker, Sutton-in-Ashfield, 59-0-0
Sunday

HILLVIEW

S organ……………..110-0………..c53
P cole…………………78-4………..c61..sec
Bazinger. ……………75-0………..c77..sec
T davies……………..67-8………..c72
B hill…………………..65-8……….c51..sec
J hale…………………65-0………..c64
T king…………………64-0……….c79
I barker……………….63-8……….c67
Lol……………………..63-0……….c58
L payne………………60-0……….c81

 
Bag ‘Em Baits Larford Lakes Grand Masters Qualifier (Sun)
Specimen & Match Lakes (34 pegs)
1 Rich Lawson, Matrix Total Angling, 150-9-0 Match peg 47 5m and edge pellet carp F1s
2 Martin Edis, Larford, 102-0-0 Match peg 44 corn edge carp F1s
3 P Bucknall, Little Dawley, 78-12-0
4 B Clark, Vespe, 59-6-0
5 P Mountain, HT Angling, 56-5-0
6 N Colcombe, Larford, 52-14-0
Qualifier: M Jones, 42-8-0

 

Amalwhidden Farm Coarse Fishery

Heron lake
1st Roger Baker peg 19 30 lb 8oz
2nd Adrian Holland peg 11 29lb 10oz
3rd Boz Philips peg 4 26lb 5oz

Fir tree pond
1st Ricky Dennis peg 9 37lb 4oz
2nd Alex Bradley peg 7 30lb 2oz
3rd Neil Hodder peg 2 17lb 4oz

 

Woodside AA Individual Winter League, Final Round (7), Dudley No.1 Canal, Woodside AA Waters,
1 S. Sadler (Halesowen) 8-2-1;
2 P. Hatton (ZLT Angling Products) 4-14-9;
3 T. Bowen (Canal Kings) 4-1-8.
Final league:
P. Hatton (ZLT Angling Products) 17;
K. Clark (Cradley Heath Labour AC) 18 (18-0-15);
S. Birch (Old Hill) 18 (15-11-15);
G. Clift (Old Hill Labour AC) 18 (14-2-5);
M. Traves (Sensas Strike) 18 (12-8-8).
Canal & River Trust Stillwaters

Climax Wold View Fishery
1 Bill Shepherd, Wold View, 78-0-0 peg 13 corn 11m F1s carp
2 Dean Marshall, Wold View, 64-8-0 peg 35
3 N Young, Wold View, 59-8-0
4 D Croft, Wold View, 56-0-0

Cross Drove Fishery
1 A Moore, Avenue Angling, 67-4-0
2 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 64-6-0
3 N Parkinson, Dynamite Baits, 46-8-0

Manor Farm Leisure Boundary, Ash & Island Pools
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 148-4-0 peg 22 Ash pellet 14m carp F1s
2 Mark Malin, MAP/Bait-Tech, 98-4-0 peg 23 Island
3 B McAulay, Droitwich, 95-10-0
4 C Styler, Match Box, 91-8-0
5 G Page, Leigh Tackle & Bait, 87-14-0
6 S Waters, Drennan Banbury Gunsmiths, 87-10-0
Leegem Angling League (Sun)
Daiwa Hallcroft Fishery, Moat Pool (60 pegs)
1 Paul Schoof, Hallcroft, 90-13-0 peg 18 paste 13m carp 9lb
2 John Barningham, Marukyu, 74-1-0 peg 23 pellet shallow and deck 14m carp
3 A Berisford, Leegem Angling, 73-5-0
4 J Green, Rotherham, 72-12-0
5 M Brownell, Sheffield, 71-11-0

Packington Somers Molands Mere Pool)
1 Lee Richards, Packington, 85-1-0 peg 37 waggler pellet F1s
2 Dave Duggan, Dams & Lock, 56-12-0 peg 54 maggot feeder F1s
3 P Murray, Packington, 48-9-0
4 M Wood, Solihull Angling Centre, 38-0-0
5 B James, Packington, 34-7-0
6 P Amos, Packington, 32-8-0

Boldings Pool Oak, Sycamore & Chestnut
1 Rob Hancox, BD Floats, 188-5-0 Oak peg 16 maggot 6m shallow carp 6lb
2 Dave Pritchard, Boldings, 108-12-0 Sycamore peg 47 maggot 6m and edge carp barbel
3 T Edwards, Boldings, 94-6-0
4 C Wynn, Tricast Weston, 88-4-0
5 D Doughty, Wood End, 88-2-0
6 R Lloyd, Maver Midlands, 81-14-0

Preston Innovations Woodland View Front & Back Deans PooL
1 Paul Sibley, ABC/Mosella, 75-0-0 peg 14 Front Deans chopped worm and caster 13m carp skimmers tench roach F1s
2 Glen Clark, Peg One, 72-8-0 peg 7 Front Deans
3 S Tibbits, Golden Maggot AC, 63-12-0
4 R Wilson, St Stevens, 61-0-0

Ringer Baits Boddington Reservoir
1 P Ringer, Ringer Baits, 39-0-0
2 C Barnfield, Tornadoes AC, 33-10-0
3 J Morris, Stratford, 31-0-0
Pairs winners: C Barnfield and L Jackson, 3pts

Rookery Waters Winter Series Final Magpie Lake
Day one result:
1 Josh Pace, Sensas Mark One, 68-6-0 peg 13 pellet and corn shallow and deck 14m carp 5lb
2 Richard Bond, Matrix Image, 67-0-0 peg 2
3 T Bates, Tackle & Bates, 66-2-0
Day two result:
1 Richard Bond, Matrix Image, 131-0-0 peg 20 pellet shallow and deck 14m and 16m carp 4lb
2 Simon Godfrey, Tackle & Bates, 104-5-0 peg 6
3 T McGregor, Fabtrays, 91-12-0
Overall result:
1 Richard Bond, Matrix Image, 2pts (198-0-0)
2 Josh Pace, Sensas Mark One, 2 (141-2-0)
3 T Mcgregor, Fabtrays, 3
4 J Cartwright, Tackle & Bates, 4

Tunnel Barn Farm Canal Pool
1 C Shepherd, Sensas Strike, 49-4-0
2 A Harper, Mosella, 36-10-0
3 A Tompkins, Fishing Tackle Direct, 26-5-0

Broughton & Dunton AC, Shearsby Valley Lakes,Willow Lake.
1 P. Sharpe 65-11-0;
2 R. Squires 63-0-0;
3 K. Smith 60-11-0.

Westwood Lakes Skylark Lake
1 Adam Swain, Dynamite Baits, 115-4-0 peg 11 pellet 14m carp F1s barbel
2 Matt Wiles, Dynamite Baits, 108-0-0 peg 28
3 R Wells, Westwood Lakes, 78-12-0
4 J Brooks, Middy, 78-10-0
5 P Harsley, Dave’s Peg, 70-14-0

Wigston AS Grand Union Canal, Loughborough
1 Joe Oakes, Middy, 8-12-8 Little Moor Lane maggot and caster over groundbait 12m roach perch skimmers
2 John Wells, Wigston AS, 7-10-0 Scrapyard section maggot and caster over groundbait 13m roach perch
3 J Woodget, Sensas, 7-9-0
4 S Brooks, Wigston AS, 6-3-8

Townsend Lakes Fishery, Upwell, Cambs. Sun., Kingfisher Lake.
1 S. Hawkes 86-2-0;
2 H. Morgan 64-12-0;
3 D. Upson 45-12-0.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *